Web Tasarım
Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımı içinde de belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren dünyamız bilim, sanat, teknoloji, ulaşım, sağlık, finans gibi birçok farklı alanda gelişime ve değişime tanıklık etti. Şüphesiz bu gelişmelerin en önemlisi insanoğlu için daha önce hiç tanışmadığı yepyeni bir serüven olan ‘’Sanal Dünya’’ oldu. Günden güne gelişen ve büyüyen bu yeni dünya kişilere ve kurumlara hayallerinin ötesinde kapılar açtı. Dünyanın her noktasına tek bir tıkla ulaşılabilen bu yeni dünya düzeninde yer almamak bir noktadan sonra imkansız hale geldi. Her gün gelişti, her gün yenilendi.

Büyük küçük hemen herkes her kurum ve kuruluş zaman içinde bu dünyada yerini aldı. Yerini almayanlar(alamayanlar), yerini almak için geç kalanlar birçok fırsattan yararlanamadı, kimileri ise zaman içinde yok oldu. Birçok farklı amaç veya hizmet için kullanılan web siteleri internetin dünya genelinde yayılması ile profesyonelleşmeye ve gelişmeye başladı. Daha amatör ve hobi için yapılan siteler belli bir plan program çerçevesinde profesyoneller tarafından aşama aşama geliştirilmeye ve oluşturulmaya başlandı. Özetlersek bir web sitesi kullanıma hazırlanırken iki ana aşamadan geçmeye başladı. Web tasarım ve web yazılım. Hazırlanan web sitesinin amacı, hedef kitlesi, talepleri, kullanıcıya sunacağı hizmetler gibi birden çok kriterin göz önüne alındığı bu süreç sitenin hazırlanması aşamasında en önemli paya sahiptir ve bu sürecin adı Web tasarımdır.

Kullanıcının istek ve talepleri doğrultusunda bir tasarım stratejisi ve süreci başlatılmalıdır. Web tasarım sürecinde sadece görsel açıdan değil, sitenin teknik ve grafik açıdan da kusursuz olması hedeflenmelidir. Modern, özgün, ve kusursuz işleyen bir web sitesi, ziyaretçilerin siteye sadakatini ve geçirdiği süreyi arttırabilir. Yapılan tasarımda sitenin akıcılığı, tercih edilen renkler, tasarıma dahil edilen grafik ve görseller, sitenin içeriği, kullanılan server gibi birçok farklı unsur göz önüne alınmalıdır. Tüm bu bileşenler iyi bir web sitesi tasarımının olmazsa olmazlarıdır. Google değerlendirmelerinde ziyaretçilerin sayfaya hangi sıklıkla geldiği kadar, o sayfada geçirdiği süre de değerlendirmeye alınır.

Sıkça Sorulan Sorular
Aklınıza takılan soruların yanıtlarını sizler için derledik. Daha fazlası için müşteri temsilcimize ulaşabilirsiniz.
Web tasarım çalışmaları ne kadar sürer?
Yapılan projeye göre web sitesi tasarım çalışmaları süresi değişmektedir. Standartlar dahilinde Kurumsal Web Tasarım çalışması yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanabilmektedir. Bu süre içerisinde; web sitesi yönetim paneli ve mobil versiyonu çalışması da yapılmaktadır. Bazı projeler kapsamı itibari ile 2-3 ay sürebilmektedir.
Web tasarımı fiyatları neye göre belirleniyor?
Web tasarımı fiyatı işlenecek içerik, oluşturulacak sayfa sayısı ve yazılacak olan web sitesini yazılımına göre gün hesabı yapılarak fiyatlandırılır. Web sitesi kaç dilli olacağı, SSL olup olmayacağı, özel formlar yazılması durumuna göre fiyata yansımalar yapılamtadır.
Web sitesi mobilini yapıyormusunuz?
2012 yılına kadar yaptığımız web tasarım çalışmalarında mobil versiyonu müşterinin isteği doğrultusunda özel olarak ayrıca planlıyorduk. 2012 yılından sonra tüm web tasarım çalışmalarımızda mobil versiyonu standart hale getirdik. Müşterimizin isteyip istememesine bakmadan web sitesi mobil versiyonunuda yapıp test ederek web sitesini yayına açıyoruz.
Web sitesi yapımında kullandığınız teknolojiler nelerdir?
Woox Medya olarak web tasarım sektöründe tüm teknolojik yenilikleri takip ediyoruz. Projelerimizde ağırlıklı olarak PHP, MYSQL, HTML5, CSS3 tekolojilerini kullanıyoruz. Tasarım çalışmalarında Photoshop kullanıyoruz. Ürettiğimiz web sitelerinin standart olarak mobil versiyonlarını da yapıyoruz.
Web tasarımı çalışmalarında süreç nasıl işler?

Müşteri ile bir araya gelerek ilk görüşmeyi sağlanır. İlk görüşmede yapılacak web tasarım çalışmasını anlamaya, müşteriyi tanımaya çalışırız. Gerekli ön bilgileri, logoyu ve tasarımda kullanılacak görselleri aldıkdan sonra web tasarım çalışmalarına başlanır.

Önce yapılacak web sitesi çalışması için sektörel bir araştırma yapılır. Yurt içinde ve yurt dışında aynı sektörde yapılmış çalışmalar bilgi amaçlı incelenir. Daha sonra web tasarım çalışması ile ilgili ön bilgileride dikkate alarak demo bir web sitesi yapılır. Yapılan demo çalışma proje sahibi ile paylaşılır. Yapılan çalışma üzerinden hemfikir olundukdan sonra projeye alt sayfaların tasarım işlemleri ile devam eder. Alt sayfalardan örnekler çıkartılarak müşteri ile paylaşılır. Web sitesi ana sayfa ve alt sayfalar için onay alınarak çalışmalara devam edilir.

Çalışmalar kullanıcı arayüzü yazılım çalışmaları ile devam eder. Web sitesi yönetim paneli yazılır. Aynı süreç içerisinde sitenin mobil versiyonu yapılır. Bir bütün halinde proje müşteriye sunulur. Gerekli onaylar alındıkdan sonra web sitesi test edilir ve yayına açılır. Mail gönderme, google kaydı, harita işlemleri v.s. ayarlar yapıldıktan sonra yayın testleri yapılarak çalışma sonlandırılmış olur.